2014 Saatler ne zaman geri alınacak? - MARDİNLİ TARAFTAR LİDERİ KOBANÊ'DE HAYATINI KAYBETTİ - Demokratik Özgür Kurdistan'ın Zamanı ! - Eğitim-Sen'den ilginç iddia: Kaymakam eşbaşkan eşinin işine son verdi. - RTÜK SAMANYOLU'YU AFFETMEDİ - Kardeş Türküler'in Vedat'ı Organ bağışı için Kızıltepe'de

DOKTOR MELİKE ERDEM'İN İNTİHARI


DOKTOR MELİKE ERDEM'İN İNTİHARI

Tarih 04 Aralık 2012, 17:59 Editr Menduh ÇAKAR

DOKTOR MELİKE ERDEM'İN İNTİHARI


Üzgünüz...Kızgınız...Öfkeliyiz


İstanbul  Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi  acil tıp asistanı  Dr. Melike Erdem 30 Kasım 2012 günü Sağlık Bakanlığı'nın Alo 184 (SABİM) Hattına yapılan bir şikayetle ilgili savunmasını verdikten sonra çalıştığı hastanenin altıncı katından atlayarak intihar etti.

Bu nedenle  Mardin  Türk tabipler Birliği Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Disk ve Devrim Sağlık İşçileri Sendikası  Kızıltepe Hastanesi önünde  bir Basın Açıklaması yaptılar.

Burada toplanan sağlık çalışanları sloganlar  atarak AKP  Sağlık İcraatlarını kınadılar  Basın açıklamasında önce açılış konuşmasını yapan Mardin Tabipler  Odası yöneticilerinden Dr. Erdoğan Erol  Üzgünüz...Kızgınız...Öfkeliyiz  AKP'nin sağlık politikasının yanlışlıklarını anlatı  Sağlık çalışanlarının mağdur olduğunu  bu politikayla sağlık çalışanlarının çalışma koşularının  çekilmez hale geldiğini ifade etti.

Basın açıklamasını  Mardin Tabipler Odası  yöneticilerinden Dr. Ramazan Buğday  yaptı.

Yapılan Basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz..


Basın Açıklaması


ALO 184-SABİM/YETTİ ARTIK, ÇIK DEVREDEN;Diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar;* Hayatının ve mesleğinin baharında bir asistan hekim (Elinde, zanlının adresini gösterir gibi tuttuğu SABİM savunma;sıyla) niye ;intihar; eder bu ülkede? Sağlıkta Dönüşüm; can almaya devam ediyor. İstanbul (Samatya) Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem 30 Kasım 2012 günü, Sağlık Bakanlığı;nın Alo 184 SABİM hattına yapılan bir şikayetle ilgili savunmasını verdikten sonra çalıştığı hastanenin altıncı katından atlayarak ;intihar etti.


O;nu tanıyanlar, birlikte çalıştığı arkadaşları anlatıyor; Sağlık Bakanlığı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi;nde maruz kaldığı baskılardan/mobbingden kaçıp kurtulmak için gelmiş; Adalet ve vicdan duygusuna sahip, alçak gönüllü, ön yargısız, maskesiz, yardımsever, ailesine düşkün, geleneksel değerlere bağlı, çalışkan, yaşam coşkusu ile dolu pırıl pırıl genç bir insan. İhtisasının son yılında bile sayıları azalmayan ağır acil servis nöbetleri Haksız yere maruz kalınan bir soruşturma daha; Koltukta kollarını iki yana salıp artık yorulduğunu, hastalara yetemediğini üzüntüyle söyleyen idealist bir hekim. Ve trajik bir son!


(Ölüm adın kalleş olsun!) ÜzgünüzKızgınız Öfkeliyiz Genç meslektaşımızın ölümünden sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan; ;Bu elim olay üzerinden kamuoyuna yansıyan Melike Erdem;le ilgili SABİM;e şikayette bulunulduğu, şikayet neticesinde soruşturma açıldığı şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.  Ancak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi;nde yatan bir hasta ile ilgili 22 Kasım 2012 tarihinde bir başvuru olmuştur. şeklindeki ;açıklama; öfkemizi daha da arttırıyor.


Açıklama;daki; Sağlık camiamızı acıya sevk eden bu olayla ilgili idari ve adli soruşturmalar devam ederken, bir takım yorumlarla konuyu istismar anlamına gelecek yaklaşımlarda bulunmak etik ve vicdani değerlerle bağdaşmamaktadır. ifadesini ise etikten ve vicdandan nasibini almamışların suçluluk telaşının delili olarak görüyoruz.


Dr. Melike Erdem;in ;intihar;ın arifesinde savunma vermeye zorlandığı SABİM şikayetinin tarihi, sayısı ve içeriği belgeli olarak elimizdedir. Her şey gayet açık: Acil serviste çalışan genç meslektaşımız, acille herhangi bir ilgisi olmadığı halde, hastanın özürlü olmasını da göz önünde bulundurarak kendisine yardımcı oluyor ve bu nedenle âdeta bir suç işlemiş gibi soruşturmaya uğruyor.


Ve aynı gün çalıştığı hastanenin altıncı katından aşağı atlayarak ;intihar ediyor. Görgü tanıkları kendini boşluğa bıraktığında, SABİM&e verdiği ;savunma;yı, zanlının adresini gösterir gibi, elinde tuttuğunu belirtiyorlar. Suçluluğun telaşına kapılan yetkililer ise delilleri karatmaya, yok etmeye çalışıyorlar.


Sağlık Bakanlığı;nın, Dr. Melike Erdem;in ölümüyle ilgili delilleri karartmasına asla izin vermeyeceğiz. Hekimleri, sağlık çalışanlarını hastalara kırdıran ;Alo 184-SABİM Sağlıkçı Taciz Hattı;na karşı isyan ediyoruz! Bütün sağlık çalışanları olarak Alo 184-SABİM/Yetti Artık, Çık Devreden; diyoruz. Talebimiz açık ve nettir: Alo 184-SABİM Hattı Derhal Kapatılmalıdır! Sağlığa Bakan;dan cevap bekliyoruz!


TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI

DİSK/DEVRİMCİ SAĞLIK İŞÇİLERİ SENDİKASI


Basın açıklamasından sonra bir dakikalık saygı duruşu yapıldı gurup alkış ve sloganlarla  basın açıklamasına  son verdiler
 

 Foto-Haber=Kızıltepe Gündem

Payla Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

2014 Saatler ne zaman geri alınacak?

2014 Saatler ne zaman geri alınacak? Kış saati uygulamasına ne zaman geçileceğine dair gerekli açıklamalar yapıldı. Saatler ne zaman geri alınacak? İşte...

MARDİNLİ TARAFTAR LİDERİ KOBANÊ'DE HAYATINI KAYBETTİ

MARDİNLİ TARAFTAR LİDERİ KOBANÊ'DE HAYATINI KAYBETTİ Devrimci Trabzonsporlular grubunun lideri Vahap Güven IŞİD'e karşı çatışırken Kobani'de hayatını kaybetti. ...
Yazarlarımız
Anket

Kızıltepenin En Büyük SorunuTüm Anketler

Çok Okunanlar
Reklam
Hava Durumu


Sitede yayınlanan haber yorum köşe yazıları ve fotoğraflar kaynak gösterilmeden yayınlanamaz okurlarmızın gönderilen yazılar fikir sorumluluğu yazarına aittir.
Tüm Hakları Saklıdır Kızıltepe Gündem
Tasarım ve Güncelleme Dgn Bilişim ve Reklam Hizmetleri 2011-2012